Yazılar

Renklerin Dünyası / Kırmızı

KIRMIZI

Hayatın anlamı olan renkler kişilikleri ,tepkileri ,sosyal mesajları ,reklam yönlendirmelerini kısacası hayatın rengini belirliyor.Hayat renkleniyor ve anlam katıyor.Renkler konuşmadan birşeyler anlatma yöntemidir yani kendine has  bir dili ve  anlamı vardır.Anlamını bildiğimiz şekliyle mi yorumlayalım ? yoksa sevdiğimiz beğendimiz için mi kullanalım?.Onu artık insanların kendisine bırakalım ki ‘’Hayat renklensin ,hayat anlam kazansın’’

İlk rengimiz ‘’Kırmızı’’ olsun dedim ,bayrağımızla başlayalım dedim.Herhalde bizim için en anlamlı renk olsa gerek.Bakıldığında ,Çanakkale’ yi,Samsun’ u ,Maraş’ ı, İzmir’ i kısacası tüm Anadolu’yu görürüz.Bir renk bu kadar mı anlamlı ve manidar olur.Bakıldığında gözlerde yaşarma ,omuzlarda  onur ve  gurur ,kalplerde ise tarifsiz bir mutluluk yaşatır.Ne büyük bir mutluluktur ki ,bizler hergün ne tarafa baksak bize bu mutluluğu yaşatan ‘’Al bayrağımızı ‘’görmekteyiz.

Hayatın anlamı olan renkler kişilikleri ,tepkileri ,sosyal mesajları ,reklam yönlendirmelerini kısacası hayatın rengini belirliyor

Kırmızı rengin psikoloji ‘deki  anlamı ise ;

Enerji verir, duygularımızı  harekete geçirir bizi motive eder.Liderlik özelliklerini temsil eder ,hırs ve kararlı duruşu teşvik eder.

Fiziksel aktivitenin rengi olan kırmızı, yaşam gücümüzü uyandırır. Birçok ünlü yemek markası da bu rengi seçmişse bir anlamı ve mesajı var ki biz tüketicilere bu mesaj veriliyor. Konuşmadan ,bir şey söylemeden yönlendirme yapıyor.

*Dikkat çekicidir kırmızı,

* İştah açıdır kırmızı,

*Hızlı hareket ettirir,fazla oturmamızı istemez.

  Kanın rengide kırmızıdır.Hayatın dinamizmi ,aciliyeti de kanın rengine bürünmüştür.Kırmızı hayattır ,mutluluktur .

Önemli olan renklere nasıl baktığımızdır.Bunu bir çeşitlilik olarak görürsek bu bize toplumda barışı ,mutluluğu,huzuru ve güveni kazandırır.Her rengin başka renklerle mutlaka bir bağlantısı vardır.Renk sadece bir pigment değildir.Bu renk varyasyonlarının ; yeşili , mavisi , sarısı , siyahı , pembesi bizim için zaman gelmiş sadece ”kırmızı” olmuştur ; 18 Mart 1915 yılında Çanakkale de,19 Mayıs 1919 ‘da Samsun da , 9 Eylül 1922’ de İzmir de .

Bayrağımızın kırmızı rengi bizi biz yapmaktadır.Kırmızı o zaman anlam kazanmakta ve sadece bir renk olmaktan çıkmaktadır.İşte bunun için ”kırmızı ” bizim için bir renk değildir.Bu vatanın her karışını rengi ”kırmızı ” olan kanımızla boyadık.Bu vatan için çok canlar feda edildi ve kolay kazanılmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir