Yazılar

Nisa

”Penceredeki Buğu”

Penceredeki  buğuyu, minik parmakları ile silen küçük kız cama kendince şekiller çiziyordu. Bir taraftan da sildiği yerlerden dışarıyı izliyordu. Yağmur yağmış ve her taraf ıslaktı ,güneş yağmurdan sonra yüzünü tekrar göstermişti. Mahallenin  küçük kedisi mercimek , camın dışından  küçük kızın parmakları ile yaptığı şekillere anlamsızca bakıyordu.

Nisa’nın arkadaşı ”Mercimek”

Küçük kızın  annesi Ayşe hanım mutfaktan seslendi ;

 ‘’ Nisa kızım mutfağa gel kek yaptım ‘’ diye.

Ayşe hanım ; her gün ev işleri ile uğraşırdı.Çocuklarının daha iyi yetişmesi için okuduğu kitaplardan çocuklarına her zaman bir şeyler anlatırdı.Bilginin kaynağı ”okumaktır ” derdi.Ayşe hanımın büyük kızı ”Nur ” ,üniversitede okuyordu.Nur tatillerde eve geldikçe küçük kardeşine hikayeler okur onunla ilgilenirdi.Hayat yaşadıkça ,okudukça ,bilgileri aktardıkça anlam kazanır.Hayat ; tecrübelerin paylaşımı ile renklenir,sorunları azaltır.Ayşe hanım bu bilinçte ve bu şekilde yaşayan bir kadındı.

Küçük kız , mercimek ‘e el sallayarak mutfağa gitti.

Mercimek,mahallenin sevimli kedisi idi,Ayşe hanım hergün ona yemek verir onu beslerdi.Mercimek ailenin bir ferdi olmuş,her zaman pencerenin önünde dururdu.Kızlar bazen evin içine gizlice alsa da ,orada beklerdi.Mahalle de birçok insan sokak hayvanlarını besler onlara şefkatle yaklaşırdı.Sokak hayvanları ,çocukların her zaman ilgisini çekmişti.Mahalle büyükleri bu şekilde çocuklara hayvan sevgisini öğretiyorlardı.

Masaya oturur oturmaz annesine  ,

Anne;

”Nisa ne demek ?Benim ismimi neden nisa  koydunuz? Sorularını arka arkaya sıraladı.Ayşe hanım küçük bir tebessümle kızına bakarak;

‘’Sevgi demek,Mutluluk demek ,Fedakarlık demek,Gözyaşların da hasret demek.Çocuklarının arkasında duran en güçlü destek demek.Sırların paylaşıldığı sırdaş demek.Toplumu eğiten topluma yön veren öğretmen demek.Seninle ağlayan seninle gülen demek.Çok şeyler denecek ama kelimelere sığmayan ‘’kadın’’ demek kızım dedi.

Kadın ; bu toplumun en önemli değer taşıdır.Topluma yol gösterir ,yön verir.Kadınlarımız iyi yetişmeli ki ;geleceğimiz güvence altında olsun.Biz insana yatırım yapmalıyız ki ,yatırımlarımız karşılık bulsun.En iyi yatırım insana yapılandır.

Küçük kız , yüzünde oluşan tatlı mutluluk edası ile tabağındaki keki yemeye başladı ve ilk lokmadan sonra annesine dönerek ‘’Anne ben adımla çok önemli değerler taşıyormuşum ‘’dedi ve kek yemeye devam etti.

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir