Yazılar

İpek / İpek Eşarp

Kısa Ömrün Büyük Mucizesi

Eşarp için kullanılan ipek , her hayatın mucizesi olduğu gibi İpek böceğinin hayatında da kendine özgü ve özel bir hikayeye sahiptir.

Eşarp artık İpek ile birlikte anılır olmuştır. İpek böceği tarafından üretilen  parlak bir liftir. İpekböceği bir tırtıldır ve bu lifi kendine koza örmek için üretir. İnsanlar bu liften iplik yapar ve kumaş dokurlar.

İpek / İpek Böceği

İpek ipliği çok sağlamdır.İpek ipliğine başka lifler karıştırılarak farklı kumaşlar da elde edilir. yapılır. İpek dokuma işi yaklaşık 5000 yıl önce Çin ‘de başlamış yıllarca bu ürün yabancı ülkelerden saklanmıştır.

Rivayetlere göre evlenen Çinli prenseslerle diğer ülkelere yayıldığı anlatılır.15. yüzyıldan sonra Avrupa’da İtalya ve Fransa ‘da ürün yaygınlaşmış ve büyük gelişmeler olmuştur. Çin ‘den başlayıp ülkemizden Avrupa’ya ulaşan ismiyle münhasır olmuş bir ticaret yolu olan   ‘’ İpekyolu ‘’ tüm Avrupa ve Asya ‘da kabul görmüş,ticaretin kalbi olmuştur.

İpek , elde edilirken , ipekböceğine dut yaprağı yedirilerek elde edilir. İpekböceğinin dişisi yaklaşık 500 adet yumurta bıraktıktan sonra ölür.Yumurtalardan çıkan tırtıllar dut yaprağı ile beslenerek hızla büyürler.

Bu büyüme 20 gün gibi bir sürede 6-7 cm.’ye ulaşır. Büyüme ve olgunlaşma tamamlanınca ,liften meydana gelen İpek ipliği dediğimiz ipliği çevresine örmeye başlar. Bu ipek iplikler tezgâhlarda dokunarak kumaş yapılır.

İpek ipliği güzel , yumuşak, parlak ve dayanıklıdır.Günümüzde çok farklı alanlarda kullanılır.Özellikle kadınların şıklığını tamamlayan kıyafet ve aksesuar ürünlerinde ,şıklığın değişmez bir parçasıdır.

Kadınların , başörtüsü ve flar olarak kullandığı eşarp ürünü olarak üretilir , ipek eşarp ve ipek flar olarak kadınların şıklıklarını tamamlar.

İpek eşarp modelleri için kullanılan ipek kumaşlarda twill kumaş ve sura kumaş olarak farklılık gösterir, bu iki kumaşta %100 ipekten oluşur farklılıkları dokunma şekilleri ve yöntemleri kullanılan ara liflerdir.Ülkemizde son yıllarda İpek Eşarp sektöründe birçok renk ve modelden oluşan ürün varyasyonu ile kadınların hizmetine sunmuştur.

Günümüzde sanayideki gelişmeler ile birlikte, ipek ürünlere ulaşmak daha kolay olmuştur.Seri üretim artmış ve ürünler adet olarak tezgahlarda daha çok bulunmaya başlamıştır.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir