Faydalı Bilgiler

İpek Eşarp Nasıl Yıkanır?

İpek ipliği ,İpek Böceğinin kısa hayatında mucize eseri  kumaş olup ürüne dönüştükten sonra korunması ve düzgün kullanılması gerekir.Hem dokunuşuyla insana vermiş olduğu güzel hisler ve kaliteli bir kumaş olmasından dolayı asırlardır kadınların gözdesi olmuştur. Bundan  sebep şal ve eşarp  gibi ürünlerde  sıkça  tercih edilir. Kullanım esnasında hafif bir makyaj malzemesi lekesi ,keyifle içilen bir bardak çayın damlası  ,komşularla muhabbet esnasında kırk yıl hatırı sayılan Türk kahvesinin  ürün üzerine bırakacağı küçük bir leke keyifleri kaçıracaktır.

www.akerarmine.com

O şıklığın bozulmasına,keyiflerin kaçmasına ,komşularla muhabbetin yarım kalmasına izin vermeksizin ; ‘’İpek eşarp ve ipek şal nasıl yıkanır ‘’ dediğinizde, bazı ipuçları işinizi kolaylaştıracak ve bu durumun bir felakete dönüşmesini engelleyecektir.Her ürün de olduğu gibi  ipek ürünlerinizi korumak için sadece lekelere değil, ipek şal ve eşarp kumaşları da yıkama esnasında bazı  hataları da yapmamalısınız.  

Ürünün boya verip vermediğinin kontrolünü yapınız. Renklerin aynası dediğimiz beyaz bir bez ile hafifçe ıslatın ,eşarbın az görünen bir bölgesine beyaz bezi sürtün.Eğer beyaz kumaşa bir renk geçişi oldu ise Ürünümüzü yıkamadan Kuru temizleme yaptıracağınız ,işini iyi yapan bir kuru temizleme firmasına giderek sorunu çözmeliyiz.

İpek kumaşı kaliteli deterjanla yıkayınız. Kullanılacak deterjanlar ipek kumaş için üretilen bir deterjan olmasına dikkat etmeliyiz. Bu şekilde piyasada birçok kaliteli ürün var, kullanım talimatına dikkat ederek yıkama işlemine geçebiliriz.”

İpek kumaş için kurutma makinası kullanmayın.  Kullanılan kurutma makinaları ısı değişimi ve hareketten kaynaklanan yıpranmalara ve çekmelere neden  olabilir.

Çamaşır suyu tercihlerinizin arasında olmasın. Çamaşır suyu kimyasal bir ürün olup aynı zamanda agresif bir temizleyicidir.Doğal liflerden meydana gelen ipek kumaş korunmuş ve yıpranmamış olur.

İpek Eşarbımı elimle mi yıkasam?

Çamaşır Makinasında mı?

Kaliteli ve Narin kumaşları elimizde yıkama her zaman sağlıklı ve güvenli bir yöntemdir.Her üründe olduğu gibi bu ürünümüzde de yıkama etiketi rehberimiz olmalıdır.Kuru temizleme haricinde başka bir yöntem tavsiyesinde bulunulmuyorsa.Tercihimiz kesinlikle kuru temizleme olmalıdır.Kuru temizleme bu nokta da önemli bir temizleme yöntemidir.Kuru temizleme ürünün daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Alternatif tavsiyemiz varsa aşağıdaki sıralamayı takip edebiliriz.

Beyaz bezle boya vermediği kontrolünü yapın ve elde yıkanabileceği kararını verin.

Yıkama kabına ılık su doldurun , bir ölçek uygun deterjan ilavesi yapın .

Ürünü ılık suya bastırın , tümden ıslanmasını sağlayın,yaklaşık 5 dakika bekletin.

Bekletilen sürenin dolmasından sonra ılık suyu dökün ve soğuk su ilave edin.

İpek eşarp suyun içerisinde birkaç dakika bekletin ve üzerindeki tüm temizleyici deterjanın arıtıncaya kadar durulayın.

İpek eşarbınızı ve ipek şalınızı burarak suyunu sıkmayın ,narin bir şekilde suyun sızmasını sağlayın.

”Hafif nemli iken de eşarbınızı veya şalınızı tersten ütülemenizi tavsiye ederiz.”

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir