Faydalı Bilgiler

Pamuk ve Penye

Penye mi? Kumaş mı?

”Her maddenin bir hikayesi olduğu pamuğunda bir macerası bir hikayesi vardır ” Bu hikayelerde emek ve alın teri ne kadar çok ise hikayede daha çok anlam kazanır.

Penye ,kelimesi Fransızca taramak fiilinden dilimize geçmiştir. Bu kelime, bir  ürün ismi şekliyle kullanılmaya başlanmıştır.  Atlet, iç çamaşır, elbise, ip , tişört ,Penye Şal şeklinde bir çok ürün grubunda ürün isminin öznesi olmuştur. Penye  aslında bir çeşit pamuk ipliği üretim yöntemidir .Pamuk liflerinden meydana gelen Pamuk ipliğin üretilen iplikler en kaliteli ürün grubundadır. Dokusu yumuşak ,esnek, dayanıklı ,parlak ,düzgün yüzeye sahip temiz ve çok kullanışlı bir üründür. 

Penye kumaş; 

Tekstil sektöründe kullanılan bir terimdir. Tarama sonucunda çıkıntılı ve düzgün olmayan ipliklerin ortadan kaldırılması ile elde edilen temiz ,düzenli ve  yumuşak  bir üründür. Esnek bir yapıya sahip olup  ,normal pamuğa göre daha yumuşak bir dokuya sahiptir. İnsanlar tarafından terlemeye karşı iyi bir kumaş olduğu için tercih sebebidir. Tesettür giyimde de en çok tercih edilen kumaş türüdür. Giyim sektörü haricinde de kullanılan kumaş ,ev tekstilinde de birçok üründe kullanılan   bir kumaştır.

Her maddenin bir hikayesi olduğu pamuğunda bir macerası bir hikayesi vardır . Bu hikayelerde emek ve alın teri ne kadar çok ise hikayede daha çok anlam kazanır.İnsanlar ,tarih boyunca sanayi devrimi oluncaya kadar her bir ürün için çok emekler vermişlerdir.Sanayi devrimine geçince emeksiz olmuştur demek kesinlikle yanlış olur.Sanayi devrimi için daha fazla emek harcanmıştır.Sanayi devrimi işlerin hızlanmasını sağlamıştır.Yoksa emeksiz değildir elbette.

Kumaş  ile üretilen  ürün üzerinde bulunan yıkama ve kullanma talimatına dikkat edilerek ,yıkama yapılırsa ürün daha uzun süre kullanılabilir. Yıkadıktan sonra ürünleri 10 dakika soğutma işlemi yapmak liflerin gevşemesi ve ürünün daha uzun süre kullanılmasını sağlar.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir