Yazılar

Okumak mı? Anlamak mı?

Kendini Okumak Google

Anlamak için okumak gerekir.Duyguları olmayan , ” yapay zeka” olarak tarif ettiğimiz teknolojilere de gün gelecek yapay da olsa duygu ekleyeceğiz belki de.

”Şunu kesinlikle biliyorum , Google bu yazıyı mutlaka okuyacak ”

Hayatınız boyunca mutlaka birçok öz geçmiş okumuşsunuzdur veya sizin öz geçmişiniz okunmuştur.Benim ,başkası tarafından kaleme alınmış bir öz geçmişim olmadı. Öz geçmişimi de okuyup ” Beni de iyi anlatmışlar ” demedim.Çok ünlü olmadığımdan olsa gerek.En son ,dün vefat eden İş Kadını Suna Kıraç hanımefendinin öz geçmişini okudum.

Bende ,kendisini yazacağım ve ilk kendisi okuyacak olan olan ”Google” u yazayım dedim.İlginç olsa gerek , ” kendini okuduğu” zaman ne hissedecek veya hissetmeyecek.Bu yazı yayınlandığı zaman ilk o görecek veya Google ‘un ”Beni yazdıkları yazı” diye servis ederse görecekler.

Google’ın kurucuları , Sergey Brin ve Larry Page’tir. Google’ın yöneticisi ise kurucularından sonra gelen isim olan Sundar Pichai’dir.1996 Ocak ayında Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencileri olan Larry Page ve Sergey Brin’in araştırma projesiyle başladı.Google bugün ,bir dünya devi olarak karşımıza çıkıyor.Google mühendisleri hergün yeni bir çalışmaya imza atmakta ve geliştirmektedir.Bugün geldiği nokta ile çok büyük bir teknoloji ile karşı karşıyayız.Gelirlerin çoğunluğu reklam gelirleri ile elde edilmektedir.Arama sırasında farklı kriterlerle insanlara en iyi sonuçları vermektedir.

” Google ” okurken bana şunları diyecek;

*Ben her şeyi okurum

*Kopya bir yazı ise dikkate almam

*Okuyup ,insanlar için değerli olduğuna karar vermem için birçok kriterim var

*Okuduğum sayfanın hızına bakarım

*Sayfa da yapılan yenilikleri ve güncellemelere önem veririm.Emek varsa arandığında ön plana çıkarırım

*Sayfanın önüne geldiğimde , bana bir sayfanın bir haritası verilirse her ziyaretimde daha hızlı ve verimli sonuçlar veririm

*Yazdıklarını ,birilerinin tavsiye etmesi önemlidir

*Birçok ayrıntıya dikkat ederim .Sen beni , ben seni okudukça daha iyi tanıyacağız

*Seni tanımam için kendine özgü,senin olan cümlelerle yaz ki birbirimize daha dürüst olalım

*Kendini iyi ifade etmelisin ki , seni başkalarına önereyim

*İyi olan kazansın

Bu satırlarda kısaca bahsettiğim ”Google” yazımı okuduğunda ,herhalde duygulanmayacak. Tebessüm edeceğini de tahmin etmiyorum. ”Bak Gmail beni yazmışlar ” dese herhalde olay olurdu.Yazının karşısında bir ” duygu seli ” asla olmayacak

Şunu kesinlikle biliyorum , Google bu yazıyı mutlaka okuyacak.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir